Potřebujete poradit? Volejte 604 231 757
Správná Zahrada.cz
  • HOME
  • NABÍDKA
    • ZÁVLAHOVÉ SYSTÉMY
      • ZAVLAŽOVÁNÍ TRÁVNÍKU
      • KAPKOVÁ ZÁVLAHA
      • ZAVLAŽOVÁNÍ SKLENÍKU
      • ZÁVLAHY VEŘEJNÝCH PLOCH
      • ZÁVLAHY HŘIŠŤ
    • E-shop – zahradní nábytek, párty stany….
  • BLOG
    • REALIZACE
    • ZÁVLAHOVÉ SYSTÉMY INFO
    • HYDRAWISE INFO
  • VOLNÁ MÍSTA
  • POPTÁVKA
  • KONTAKT
  • Hledat
  • Menu Menu
Jste zde: Domů1 / BLOG2 / ZÁVLAHOVÉ SYSTÉMY INFO3 / Vhodný zdroj vody pro automatické zavlažovaní

Zdroje vody pro automatické zavlažování

Je evidentní, že automatický zavlažovací systém se vyplatí instalovat z důvodů estetických (máte krásnou, svěží a zelenou zahradu), časové úspory (čas si užíváte jinak, než postáváním se zahradní hadicí), úspory vody (množství vody a její „umístění“ máte pod naprostou kontrolou) a další důvody…

Pro zavlažování je třeba vhodný zdroj vody. Takový zdroj vody, který nedojde když jste třeba na dovolené. Zdroj vody, který máte perfektně pod kontrolou ze všech možných úhlů pohledů.

Množství vody

Nejprve je nutné vypočítat spotřebu vody. Ta vychází při zavlažování trávníku z doporučené zálivky 20 mm za týden při teplotě cca 20 -25°C přes den – tj. 0,02 m3 (20 l) na 1 m2 plochy trávníku za týden. V případě kapkové závlahy je dobré se řídit doporučením zahradníka – většinou je to 30 mm/m2 za týden. Při vyšších teplotách je třeba logicky více vody a naopak. Zajímá nás údaj kolik vody potřebujeme na jednu zálivku (jeden zavlažovací cyklus). Jedná se o zjednodušený návod, v praxi je to složitější a rád vám to spočítám… Případně více info o dávkování vody na trávník zde.

Níže popisuji možnosti jednotlivých zdrojů vody. S dotazy mne kontaktujte.

Rybník – potok – vodoteč | Vodovodní řád | Studna | Dešťová voda |

a kombinace:

Nádrž na dešťovou vodu s dopouštěním ze studny

Nádrž na dešťovou vodu s dopouštěním z vodovodního řádu

Nádrž na vodu ze studny

Nádrž na vodu ze studny s dopouštěním z vodovodního řádu

Nádrž na dešťovou vodu s dopouštěním ze studny a dopouštěním z vodovodního řádu

—

Rybník – potok – vodoteč

Na první pohled by mohlo zdát jednoduché, v případě, že máte zahradu u řeky, natáhnout trubku… S přírodními zdroji je ale pro zavlažování obrovský problém a to je mechanické a hlavně biologické znečištění. Navíc hodnoty znečištění v čase kolísají. Zavlažovací systémy potřebují čistou vodu. Přírodní zdroje vody se používají jen v případě obrovských systémů, kde není možné použít jiný zdroj vody. Pro zahrady „normálních“ rozměrů se starat o filtraci vody z přírodního zdroje není možné, je to finančně nedostupné. Máme ověřeno, že mnohdy nestačí ani filtry s automatickým proplachem. Pokud máte jakoukoliv jinou možnost zdroje vody, od přírodních rychle pryč.

—

Vodovodní řád

Nejpohodlnější řešení. I v případě vody z řádu je nutné instalovat sítový filtr před zavlažovací systém. Za městskou vodu je třeba ale platit. Vodné a stočné pro rok 2018 zde. A jak se změnily ceny vody v roce 2022. Účet za odběr vody je možné snížit instalací podružného vodoměru – na to potřebujete povolení místních vodáren – pak neplatíte stočné. Pakliže máte doma velmi tvrdou vodu, je potřeba to řešit (tvrdá voda může ucpávat například labyrint v kapkovacím potrubí). Jako nejlepší se jeví instalace iontového měniče (i s tím vám dokážeme pomoci). Většina městské vody na území ČR je pro účely zavlažování v pořádku.

Pozn.: na ilustračním obrázku je 1/2″ kohoutek – ten ve většině případů nestačí svým průtokem a velmi prodražuje zavlažování připojené pouze na řád neb je třeba zbytečně hodně sekcí. Pro závlahu je nejlépe se napojit u přívodu vody v nemovitosti za vodoměrem.

—

Studna

Studna je velmi vhodný zdroj vody pro zavlažování. Problém může být s tvrdostí vody, jejím nedostatkem nebo například vysokým obsahem železa apod…

Studny mohou být kopané nebo vrtané.

Před začátkem plánování zavlažování je třeba spočítat teoretickou spotřebu vody a provést čerpací zkoušku (nejlépe v nejsušším období roku). Pokud je vody málo, je třeba instalovat jímku a do té pomalu vodu ze studny dopouštět. Pokud to nestačí, dopouštět ještě z jiného zdroje. Viz níže. Jde o to, abychom co nejvíce využili vodu ze studny, která je ve většině případů zatím ještě zdarma.

Pro vrt se doporučuje instalovat jímku v každém případě kvůli teplotě vody a znečištění drobnými úlomky ze stěn vrtu, které se neustále uvolňují. Vydatnost vrtů při připojení přímo na závlahový systém by měla být min 0,5 l/s – spíše 1 l/s.

—

Dešťová voda

Úplně nejlepším zdrojem vody je dešťová voda. Ze sledování srážek na území ČR v uplynulých 20ti letech vyplývá, že dešťová voda nedokáže v žádném případě pokrýt spotřebu pro zavlažování. Je třeba dopouštět z jiného zdroje. Pro chytání dešťovky potřebujete opět jímku. Velikost se volí dle velikosti pozemku, velikosti střechy, ze které jímáme vodu a z předpokladu návratnosti. Nemá smysl na pozemek 500 m2 instalovat 30 m3 jímku – taková investice by se nikdy nevrátila. Nezapomínejte na vstupní filtr před jímkou a přepad s vsakováním.

a kombinace

—

Nádrž na dešťovou vodu s dopouštěním ze studny

Při této kombinaci je úkolem udržovat jímku na dešťovou vodu co nejvíce prázdnou. To je proto, aby když začne pršet, měla se dešťovka kde akumulovat. V praxi se to řeší tak, že známe množství vody na jeden zavlažovací cyklus. Na tuto hladinu nastavíme plovák a vodu ze studny dopouštíme jen na tuto hodnotu a těsně před započetím zavlažovacího cyklu. Příklad: víme, že potřebujeme 1 m3 vody a zavlažovací cyklus začíná v 5:00 (jak správně nastavit zavlažování se dozvíte zde). Plovák nastavíme do jímky na objem 1 m3 (nezapomeňte na to, že čerpadlo není úplně na dně a v návodu čerpadla se dozvíte do jaké míry musí zůstat zatopené kvůli chlazení atp. tzv. „nevyčerpatelné minimum“) – 1 m3 vody určené pro zavlažení. Dopouštění můžeme ovládat například kontaktem jedné sekce řídící jednotky – nastavíme spuštění na 4:00. V případě, že je plovák sepnutý, dopouštění se ve 4:00 zapne (předpokládáme, že za hodinu je schopné čerpadlo ve studni dodat požadovaný 1 m3) a dopustí se voda – tedy v 5:00 již je požadovaný objem připravený na závlahu. V případě, že je vody dost, plovák žádné dopouštění nepustí.

Dopouští se pomocí elektromagnetického ventilu (pokud je systém neustále pod tlakem – připraven třeba na ruční odběry vody ze studny) nebo plovák přímo spustí čerpadlo ve studni (pokud se používá pouze na dopouštění). Obrovskou výhodou jímek je, že voda se zde ohřeje a rostlinám slouží ještě lépe, než studená voda z vrtu nebo řádu.

—

Nádrž na dešťovou vodu s dopouštěním z vodovodního řádu

Jímka na dešťovku s dopouštěním z řádu se řeší velmi podobně jako při dopouštění ze studny. Pomocí snímače hladiny se ovládá elektromagnetický ventil instalovaný na potrubí řádu. Je dobré instalovat alespoň 2 ochrany přetečení neb účet na vodu z řádu při poruše může být značný. Kromě snímání hladiny alespoň ještě mechanický plovákový spínač (v případě dosažení nastavené hladiny, plovák ještě navíc mechanicky uzavře přívod vody z řádu)

—

Nádrž na vodu ze studny

Jímka pouze s dopouštěním ze studny se používá v případě, že vydatnost studny nestačí na výkonné závlahářské čerpadlo. Ve studni je čerpadlo s malým výkonem, které dopouští pomalu jímku, aby zde byl připravený objem vody pro jeden zavlažovací cyklus před jeho spuštěním.

—

Nádrž na vodu ze studny s dopouštěním z vodovodního řádu

Řešení s jímkou, do které se dopouští voda z málo vydatné studny, je dobré doplnit dopouštěním z řádu. Budete tak mít jistotu, že když dojde voda ve studni a jste třeba na dovolené, zahrada vydrží v zeleném stavu. Praktické řešení je stejné jako jímka na dešťovku s dopouštěním z řádu.

—

Nádrž na dešťovou vodu s dopouštěním ze studny a dopouštěním z vodovodního řádu

Z mnoha úhlů pohledů – to nejlepší nakonec. Využijte vodu dešťovou a pokud není, tak vodu ze studny a pokud dojde i ta, tak nastoupí voda z řádu. Ekonomicky i ekologicky nejvýhodnější řešení. Na praktické schéma můžete mrknout na obrázek. Plovákové spínače je třeba nastavit tak, aby se dopustilo požadované množství vody z řádu na jeden zavlažovací cyklus v případě, že není dešťovka ani voda ze studni a to těsně před zavlažovacím cyklem. Viz popsaná řešení výše.

TAK UDĚLEJTE SI LASKAVOST A ODLOŽTE VAŠI ZAHRADNÍ HADICI!

Nechte si instalovat naprosto automatický zavlažovací systém!

Ušetříte vodu, čas a vaše zahrada bude zpívat radostí 🙂

ZADEJTE POPTÁVKU

Sdílejte
  • Sdílej na Facebook
  • Sdílej na Twitter
  • Sdílej na Pinterest
  • Share by Mail
6 replies
  1. Tomáš Kunc
    Tomáš Kunc says:
    8. 9. 2020 at 13:35

    Dobrý den, poradíte prosím jak si svépomocí zařídit automatickou závlahu z jímky na dešťovku (10 kubíků)? Stačí pouze od zdroje rozdělovač vody a následně hadice do jednotlivých sektorů v kombinaci kapénkové závlahy a sprinklery? Děkuji.

    Odpovědět
    • Michael_Sibera
      Michael_Sibera says:
      8. 9. 2020 at 15:42

      Dobrý den, děkuji za dotaz, zvládnout závlahu svépomocí není úplně jednoduché a ani není možné to nějak jednoduše popsat. Děkuji za pochopení.

      Odpovědět
  2. Václav Freylich
    Václav Freylich says:
    30. 4. 2020 at 22:24

    Dobrý den, uvažuji o automatickém zavlažování na ploše cca 250m2 (udržovaná část pozemku v okolí domu). Cca 12m od domu teče cca 1,5m široký potok, který je naprosto čistý (chovný pstruhový potok). Bylo by možné řešit závlahový systém s velkou jímkou (5 – 6m3), dopouštěnou z potoka s použitím filtru na mechanické nečistoty? V jímce by se pak použilo plovoucí sání nebo sací koš v dostatečné výšce nad úrovní dna. Případně toto celé ještě v kombinaci se zachycováním dešťové vody z domu a vedle stojící zastřešené pergoly (obojí v těsné blízkosti jímky).

    Odpovědět
    • Michael Sibera
      Michael Sibera says:
      3. 5. 2020 at 21:51

      Dd, pane Václave, obecně dopouštění z potoků a pod. je spíše problematičtější ne snad kvůli mechanickému znečištění ale spíše kvůli biologickému, které se v průběhu roku mění. Nikdo na světě Vám neřekne, jaký filtr přesně bude dobře fungovat, abyste ho nemusel každý týden čistit. Je třeba to vyzkoušet. Na 250 m2 ale není třeba mnoho vody a osobně bych zvětšil filtrační plochu použitím třeba 3 kusy sítových filtrů paralelně vedle sebe, dále se může využít filtrů s automatickým proplachem. Další řešení už jsou finančně náročnější…
      Kolik spotřebujete vody je popsáno na začátku právě tohoto článku…

      Odpovědět
  3. Jurkovič
    Jurkovič says:
    7. 3. 2019 at 17:04

    Máme studnu a máme vodovodní řád. Dá se zavlažování nějak přepínat na tyto zdroje? Děkuji za odpověď!

    Odpovědět
    • Michael Sibera
      Michael Sibera says:
      7. 3. 2019 at 17:13

      Dobrý den, děkuji za dotaz. Bohužel toto není možné. Celý systém se navrhne na určité tlaky a průtoky a když změníte čerpadlo za vodu z řádu, bude vše jinak. Trysky budou mít jiný dostřik, jiný průtok… Nejlepší je jímka, do které budete dopouštět vodu ze studny a když dojde, tak se automaticky začne dopouštět z řádu. Celé zavlažování pak funguje pořád na stejné čerpadlo a vše je v pořádku.

      Odpovědět

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

AUTOMATICKÉ ZAVLAŽOVÁNÍ - JAK FUNGUJE

JAK NASTAVIT AUTOMATICKÉ ZAVLAŽOVÁNÍ TRÁVNÍKU

INTELIGENTNÍ ŘÍZENÍ ZÁVLAHY (HYDRAWISE)

VHODNÝ ZDROJ VODY PRO AUTOMATICKOU ZÁVLAHU

JAK SPRÁVNĚ ZVOLIT VELIKOST DEŠŤOVÉ JÍMKY

ZADEJTE POPTÁVKU

Z BLOGU

  • Automatická závlaha Ortenovo náměstí Praha

    Automatická závlaha Ortenovo náměstí Praha

  • Hydrawise – inteligentní řízení závlahy s reakcí na předpověď počasí – vzdálená správa

    Hydrawise – inteligentní řízení závlahy s reakcí na předpověď počasí – vzdálená správa

  • Automatický zavlažovací systém Dobřejovice

    Automatický zavlažovací systém Dobřejovice

  • Test wifi připojení k jednotce se softwarem Hydrawise

    Test wifi připojení k jednotce se softwarem Hydrawise

  • Jak restartovat jednotku se softwarem Hydrawise

    Jak restartovat jednotku se softwarem Hydrawise

  • Automatická závlaha Tehov – problémy s vrtem

    Automatická závlaha Tehov – problémy s vrtem

  • Automatická závlaha – vyrýpnutí drnů a uvedení trávníku do původního stavu

    Automatická závlaha – vyrýpnutí drnů a uvedení trávníku do původního stavu

  • Automatická závlaha – sloupnutí travního koberce a uvedení do původního stavu

    Automatická závlaha – sloupnutí travního koberce a uvedení do původního stavu

CO O NÁS ŘÍKAJÍ


Oceňuji osobní a zároveň profesionální přístup p.Sibery k požadavkům zákazníka. Výsledkem byla velmi rychle a kvalitně odvedená práce. Mohu jen doporučit.

Navrh zavlahy zahrady, vcetne vyuziti jimky na destovku i nasledne provedeni bylo velmi profesionalni, naprosta spolehlivost v dodrzeni terminu. Pozornost k detailu. Doporucuji.

Neskutečně profesionální přístup od začátku naší komunikace. Vše vysvětleno, rychle realizováno ,krásné funkční vše. Jsem unešený s celé práce této firmy. Za mě obrovská spokojenost. Děkuji

Všechny recenze
Přidat recenzi

NEJNOVĚJŠÍ KOMENTÁŘE

  • Michael_Sibera: Vhodný zdroj vody pro automatické zavlažovaní
  • Tomáš Kunc: Vhodný zdroj vody pro automatické zavlažovaní
  • Michael Sibera: Vhodný zdroj vody pro automatické zavlažovaní
  • Václav Freylich: Vhodný zdroj vody pro automatické zavlažovaní
  • Michael Sibera: Jak připravit automatický zavlažovací systém na zimu

Web spravna-zahrada.cz jsem si vytvořil sám: sibera-servis.cz

Michael Sibera IČO: 43525121

INFO

  • KONTAKT
  • POPTÁVKA
  • BLOG – INFORMACE – REALIZACE
  • Zásady ochrany osobních údajů
  • Volná místa

NABÍDKA

  • ZÁVLAHOVÉ SYSTÉMY
  • AUTOMATICKÉ ZAVLAŽOVÁNÍ TRÁVNÍKU
  • KAPKOVÁ ZÁVLAHA
  • AUTOMATICKÉ ZAVLAŽOVÁNÍ SKLENÍKU
  • ZÁVLAHY VEŘEJNÝCH PLOCH
  • ZÁVLAHY HŘIŠŤ

Z BLOGU

  • Nejčastějí otázky (FAQ) – automatický zavlažovací systém
  • Výhody automatického zavlažování
  • 8 tipů jak šetřit při zavlažování vodu
  • Jak připravit automatický zavlažovací systém na zimu
  • Závlahové systémy RAIN BIRD
  • Závlahy HUNTER
© Copyright - Michael Sibera | Správná Zahrada.cz - Enfold WordPress Theme by Kriesi
  • ZÁVLAHOVÉ SYSTÉMY
  • AUTOMATICKÉ ZAVLAŽOVÁNÍ TRÁVNÍKU
  • KAPKOVÁ ZÁVLAHA
  • AUTOMATICKÉ ZAVLAŽOVÁNÍ SKLENÍKU
  • ZÁVLAHY VEŘEJNÝCH PLOCH
  • ZÁVLAHY HŘIŠŤ
Jak připravit automatický zavlažovací systém na zimuJak správně nastavit automatické zavlažování trávníku
Scroll to top