Jak správně nastavit automatické zavlažování trávníku

Zde je dobré vědět, co potřebuje váš trávník…

Odolný a zdravý trávník je takový, který zakoření dostatečně hluboko – okolo 15cti cm (k tomu ho musíme donutit). Z tohoto důvodu je výrazně nevhodné zavlažovat každý den – při takovém přístupu se kořenový systém nemusí příliš snažit a odnožuje při povrchu neb zde má dostatek vody. Další nevýhodou každodenního zavlažování jsou mechy a plísně. Zavlažujte nejlépe každý druhý až třetí den! Tím se dosáhne, že se voda drží v zemině níže a kořeny trávníku se musí více snažit a má šanci vyrůst kvalitní trávník.

Po instalaci profesionálního automatického zavlažování budete vědět, která sekce „dává“ kolik vody za určitý čas. Dle toho nastavíte délku zavlažování jednotlivých sekcí.

Berte v úvahu i typ zeminy. V písčité vodě rychleji vsákne, v jílovitější se drží déle. Vyzkoušíte jednoduše vyrýpnutím zeminy do hloubky 15 cm po zálivce.

Obecně platí:

Nově založený trávník vysetím

První týdny po výsevu zavlažujte často a malými dávkami vody. Ideálně, aby vůbec neoschla vrchní vrstva zeminy se semínky. Postupně vláhu snižujte až na hodnoty níže.

Nově položený travní koberec

Prvních 14 dní po pokládce (pokládka na jaře a na podzim – v dubnu, září a říjnu) zavlažujte ideálně v podvečer 3-4l/m2. Při pokládce v létě (květen až srpen) zavlažujte 2-3l/m2 optimálně ráno a stejnou dávku vody večer). Během 3. a 4. týdne zálivku postupně omezujte na pouze ráno dávku 8-12 l/m2 ale jen každý druhý den. Kontrolujte podloží, voda by měla zůstávat v již zmiňované hloubce 15cti cm. A postupně omezujte na údaje níže…

Vzrostlý a dobře fungující trávník

Vzrostlý trávník zavlažujte výhradně ráno! Ideální 5 – 6tá hodina. Závlahová voda se spojí díky nízké teplotě s rosou. Trávník bezpečně oschne, než se naplno rozehřeje slunce. Trávník bude odolnější proti plísním a mechům. Atp…

Naopak večerní zavlažování se nedoporučuje právě z důvodu větší pravděpodobnosti tvorby mechů a plísní.

Nikdy nezavlažujte přes den! Ve slunečném počasí se zavlažovaná voda hned vypařuje (může to být i 50 %). Rostlinky budou obětí teplotního šoku.

Využijte údajů z tabulky, jsou to doporučené hodnoty v závislosti na počasí (teplotě).

Nejvyšší denní

teplota °C

Potřeba vody

mm/za den

Interval závlah

dny

Vody za týden

mm/m2

Nastavení jednotky

%

> 35 7 1 – 2 50 100
30 – 35 5 – 6 1 – 2 35 – 42 75
25 – 30 3 – 4 2 – 3 21 – 28 50
20 – 25 2 – 3 2 – 4 14 – 21 30
< 20 1 – 2 1 x týdně 7 – 14 20

Pozn.: jedná se pouze o doporučená rozmezí. Konkrétní množství vody závisí na typu trávníku, na kvalitě půdy a klimatických podmínkách. Například na trávník golfového typu na propustném pískovém podloží potřebuje 35 – 50 mm vody za týden.

Příklad nastavení: venku je odpoledne 25 °C. Potřebuji 3 mm vody na trávník každý den. Jelikož je dobré zavlažovat každý druhý den, nastavím na jednotce třeba závlaha každý sudý den a množství 6 mm vody. Předpokládá se, že od závlaháře víte, za jak dlouho těch 6 mm vody spadne. Každý sudý den se v týdnu objeví 3 – 4x a dostaneme se na požadovanou srážkovou výšku okolo 20 mm/týden. (1 mm vody na m2 = 1l vody/m2)

Možnosti péče o kvalitu zálivky

  1. pořídíte si nejlevnější ovládací jednotku, která umí nastavit časy, dny a % zálivky. Nastavíte závlahu na každý druhý den a množství vody pro 100 % a dle venkovní teploty jen upravujete procenta. Při teplotě pod 20 °C spustíte jednou týdně manuálně závlahu s požadovaným množstvím vody. I v tomto nejlevnějším řešení je třeba dešťové čidlo, které zavlažování automaticky vyřadí z činnosti v případě deště. Tento způsob můžeme považovat za funkční nikoliv však ideální.
  2. pořídíte si jednotku s možností nějaké další automatiky (např. Hunter vyrábí zařízení Solar-Sync, které podle „množství sluníčka“ přes den, upravuje automaticky časy zálivky).
  3. pořídíte si jednotku s přístupem k wi-fi a tedy možností vzdálené správy (aplikace v mobilu) a zavlažování trávníku korigujete pomocí informací ze sítě meteostanic. Takovou službu nabízíme i za měsíční paušál. Výhodou je, že se nestaráte vůbec o nic. Tato možnost je nejlepší i z hlediska optimálního zavlažování.

0 Komentáře

Zanechte komentář

Máte dotaz nebo jiný názor?
Napište, budeme rádi!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *