8 tipů jak šetřit při zavlažování vodu

Možná vás překvapí, jak málo úsilí stačí k tomu, aby váš trávník a celá zahrada byly léta v maximální kondici.

Základem je správně navržený zavlažovací systém, který zajistí správné množství vody pro každou rostlinku.

Zde je několik tipů, jak s vodou maximálně šetřit a přitom si užívat svěží trávník a zahradu.

Tipy na úsporu vody při zavlažování

1. Rozdělte zahradu na zóny

Různé rostliny potřebují různé množství vody. Rozdělte svou zahradu na samostatné zavlažovací zóny, aby se tráva mohla zavlažovat odděleně a častěji než okrasné rostily, keře a stromy.

2. Zavlažujte vyváženě

Asi nejlepší způsob jak zkontrolovat stejné množství zavlažovací vody ve všech místech trávníku je: rovnoměrně rozmístit stejné nádobky (třeba plastové kelímky). Poté spusťte postřikovače na 15 minut. Ihned budete mít představu kolik vody se dostane na jednotlivá místa.

3. Zavlažujte s přestávkami

K největšímu plýtvání s vodou dochází v případě dlouhého zavlažování bez přestávek. Příliš mnoho vody na jednom místě se nestačí vsáknout! Rozdělte čas závlahy na kratší intervaly s minimálně 15ti minutovými přestávkami. Jen tak umožníte vsáknutí vody na chtěných místech a minimalizování odtečení vody jinam.

4. Vyberte dobře čas závlahy

Optimální je zavlažovat mezi 5:00 a 10:00 – slunce je ještě nízko, nefouká vítr a teplota není ještě tak vysoká. Zalévání uprostřed dne je problematické z důvodů ztrát vody díky nadměrnému odpařování a většinou i vítr fouká více. Závlaha ve večerních hodinách také není dobrý nápad neb listy rostlin zůstávají přes noc mokré, což poskytuje nechtěné životodárné podmínky pro plísně a houby. Zalévejte ráno – tím dáváte listům šanci se přes den vysušit.

5. Nechte si instalovat inteligentní systém

Rád vám instaluji naprosto inteligentní zařízení, které automaticky detekuje déšť a vlhkost. Tato zařízení jsou levná a dokonale šetří vodu a váš čas…

6. Správné nastavení postřikovačů

Pokud váš systém obsahuje vyjížděcí postřikovače, je naprosto klíčové jejich správné nastavení. Hlavy postřikovačů musí směřovat pouze na zalévaná místa, aby nedošlo k zavlažování chodníků nebo příjezdových cest. Postřikovače by měly produkovat spíše kapičky vody než jemnou mlhu. Tím se minimalizuje odpařování a odfoukávání větrem.

7. Zvažte možnosti kapkové (kapénkové) závlahy

Pokud jde o zavlažování jednotlivých stromů, květinových záhonů, květináčů nebo jiných netravnatých ploch, můžete aplikovat vodu přímo na kořeny s nízkým objemem zavlažované vody. Optimální pro toto použití se jeví kapkové závlahy. Tím se snižuje množství vody ztracené odpařováním nebo odtokem a každá rostlina bezpečně dostane svou dávku vody.

8. Provádějte pravidelné kontroly

Pravidelně kontrolujte celý postřikovací a zavlažovací systém. Ujistěte se, že vše funguje správně. Zanesená nebo prasklá tryska postřikovače může způsobit nedokonalé zavlažení nebo zbytečný únik vody.

Všechny tyto starosti jsou jednoduše řešitelné a pokud si objednáte svůj zavlažovací systém u nás, veškerou péči, nastavení a servis může v klidu přenechat mně :-).

 

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *