Jak připravit automatický zavlažovací systém na zimu

Obrázek je ze zazimování zahrady v Průhonicích. Je krásně vidět poslední „vodní výdech“ trysky RAIN BIRD R-VAN. (doporučuji provádět zazimování dříve, než v tomto případě po prvním sněhu :-)).

Automatický zavlažovací systém je čistě letní záležitost. (více o automatickém zavlažování zde…). Potrubí je vedené v hloubce cca 20 – 30 cm pod úrovní terénu – tedy žádná nezámrzná hloubka. Mráz by zničil jednak rozvodné potrubí, ale i trysky systému a kapkovací potrubí. Běžně se jakékoliv jiné vodní sytémy na zimu vypustí (stačí vše instalovat tak, aby to bylo možné samospádem). Automatický zavlažovací systém je ale tak specifický, že to samospádem možné není. Jak tedy na to?

Zazimování zavlažovacího systému

Životnost celého systému je závislá na kvalitním odvodnění. Mezi nejrozšířenější a nejlepší možnosti patří profouknutí stlačeným vzduchem z mobilního komresoru. Způsob je velmi efektivní pro všechny součásti – potrubí, elektromagnetické ventily, trysky (i se zpětným ventilem). Kompletní služba je součást i naší nabídky. (poptejte zde).

Připojení pro kompresor

Ideální je, když má systém nainstalovanou rovnou možnost připojení kompresoru. Další možností je kompresor připojit do kohoutku pro zahradní hadici (musí to být logicky kohoutek, který je napojený do zavlažovacího systému). To může trochu zdržovat neb je třeba mít všechny vhodné redukce a ty sešroubovat dle potřeby. Osobně mám nejraději připravené připojení, do kterého jen nacvaknu rychlospojku od hadice kompresoru. Absolutně nejrychlejší… Viz obrázek. Každému novému zákazníkovi to tak připravím. Staráme se ale i o zahrady, kde instaloval systém někdo jiný a je zajímavé sledovat, že co jiný instalatér, to jiný přístup :-).

Obrázek je ze zakázky zavlažování Loučeň.

Požadavky na kompresor

K zazimování zavlažovacích systémů bohatě vyhovuje vzduchem chlazený kompresor, který zvládne dodat 200l – 650l vzduchu/minutu. Nutností je redukční ventil na výstupu, který se nastaví na 3,5 baru. Větší tlak by poškodil mechanismus v tryskách neb voda chladí daleko lépe, než vzduch.

Postup zazimování

  1. Uzavřete hlavní uzávěr závlahové vody a zajistěte, aby ho nikdo nemohl v zimě, třeba omylem, pustit.
  2. Připojte komresor
  3. Ovládací jednotkou pusťe jednu libovolnou sekci (nejlépe sekci, která je neblíže zdroji vody) – na většině programovacích jednotkách se to jmenuje „manuální spuštění“.
  4. Na redukčním ventilu kompresoru nastavte 3,5 baru. (to je opravdu důležité! větší tlak poškodí převodové mechanismy v tryskách) a zapněte.
  5. Z manuálně puštěné větve začne stříkat voda, potom „mlha“ a pak už uslyšíte jen šum vzduchu. Je třeba kontrolovat nejvzdálenější trysku.
  6. Takto postupujte ve všech sekcích a celý postup opakujte minimálně 2x. (Optimální 3x).
  7. Stejně postupujte i se sekcemi kapkové závlahy. Pokud jsou na vedení vypouštěcí kohoutky, otevřete je.

Zazimování elektromagnetických ventilů

S elmag ventily není třeba dělat už vůbec nic. Voda už v nich není.

Zazimování dešťového čidla

Ze senzoru vylejte vodu, některé obsahují nasákavé kotoučky – ty vyjměte, usušte a schovejte v suchu. Zabezpečte čidlo proti dešťové vodě třeba kelímkem od jogurtu. Pozor, aby při větru neuletěl.

Zazimování programovací jednotky

Ovládací programovací jednotky přepněte do polohy OFF. Z některých jednotek je dobré vyndat baterie. Postupujte dle návodu konkrétní jednotky.

Zazimování filtru

Na zimu je dobré vložku filtru vyjmout, vyčistit a nechat v suchu. Pokud ji necháte nevyčištěnou v systému, nečistoty zaschnou a o to více budete mít na jaře práce.

2 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.