Hydrawise – inteligentní řízení závlahy s reakcí na předpověď počasí – vzdálená správa

Když už se rozhodnete pro instalaci automatického zavlažování, budete muset přemýšlet o tom, jaké celkové ovládání závlahy zvolíte, aby fungovala opravdu dobře, úsporně a automaticky. Například automatické zavlažování trávníku vyžaduje kontrolovat a přizpůsobovat zálivku počasí. Jak toho dosáhnout?

Dovolím si Vám doporučit v praxi ověřený software Hydrawise od společnosti Hunter.

Následující informace jsou určeny pro Vás, kteří rádi získáváte informace z textu. Je tu ale i další možnost:

V případě zájmu o automatické zavlažování dejte vědět, rád za Vámi osobně přijedu a vše vysvětlím – nemusíte nic studovat 🙂


Hydrawise – inteligentní řízení závlahy

Software Hydrawise, to je:

 • ověřené šetření vodou (šetří čas i peníze)
 • inteligentní řízení
 • reakce na předpověď počasí a to i v čase dozadu (automatická úprava závlahy)
 • monitorování v reálném čase a odkudkoliv (mobil, tablet, počítač)

Hydrawise jednotky

Software Hydrawise je nabízen v jednotkách Hunter: HC, PRO HC, X2+WAND, PRO HPC a HCC.

Pro zahrady rodinných domů jsou vhodné jednotky PRO HC  pro venkovní použití s možností až 24 sekcí. Na obrázku.

Pro větší veřejné plochy jednotky HCC s možností souběhu sekcí a programovatelného hlavního ventilu.

Připojení jednotky k wifi

Jednotka (jako naprostá většina dostupných ovládacích jednotek na trhu) nedisponuje možností se připojit k internetu pomocí datového kabelu. Vždy je třeba místní signál wifi.

Požadavky na wifi

Frekvence 2,4 GHz (na 5 GHz nefunguje) a optimální síle signálu mínus 60 až mínus 70 dB, na mínus 80 dB už připojení není spolehlivé.

zabezpečení WPA2, bezdrát. kanál 1 až 11, přístupový bod 802.11 b/g

Signál si můžete v místě jednotky přeměřit mobilním telefonem například aplikací (zdarma) pro Android:

Wifi Analyzer

 

Na obrázku je správně wifi s názvem „Internet_C0“

Měření standardně provádím sám při první návštěvě.

Zjednodušený princip fungování Hydrawise

Po připojení k internetu máte možnost výběru meteostanice – tu můžete vybrat manuálně nebo se systém postará o automatický výběr dle adresy umístění jednotky. Vždy jsou nejpřesnější letištní meteostanice (a vždy jsou zdarma). Můžete si vytvořit v systému i virtuální meteostanici – opět manuálně nebo automaticky – virtuální meteostanice zprůměruje data z vybraných fyzických meteostanic. A na data z meteostanice následně inteligentně reaguje celý systém.

Prvotní nastavení (provedu já)

 • nejprve časy zavlažování pro jednotlivé sekce (více v Jak správně nastavit automatické zavlažování) – (v softwaru Hydrawise je třeba nastavit časy a frekvenci spouštění pro teplotu cca 25 °C).
 • ode mne je nastaveno i množství podmínek (které si následně můžete měnit), dle kterých software následně reaguje na předpověď počasí a to i směrem v čase dozadu. Například nezavlažuj, když je teplota menší, než…., zavlažuj o x % méně, když je teplota v rozmezí x…, nezavlažuj, pokud v uplynulých x dnech napadlo x mm vody… atp…
 • samozřejmostí je možnost vypnutí dešťového čidla jen pro jednu sekci – typicky to bývá skleník, kde je závlahy třeba i když prší…
 • ode mne jsou nastavené i výstrahy viz níže…
 • není účelem tohoto textu vypsat všechny možnosti nastavení, věřte ale, že se softwarem Hydrawise jste v „dobrých rukách“…

Ovládání Hydrawise softwaru

K ovládání závlahy můžete přistupovat vždy zdarma v internetovém prohlížeči v počítači nebo v aplikaci v mobilu. Je třeba si vytvořit účet zde: https://app.hydrawise.com/config/login#register

Následně mi dáte vědět s jakým emailem je vaše registrace spojená. Heslo nepotřebuji.

Prostřednictvím aplikace Vás požádám o přístup do Vašeho účtu, naprogramuji Vaši jednotku a do Vašeho účtu ji přesunu. Od této chvíle je Vaše a můžete ji ovládat. (mne zůstane vzdálený přístup, pokud byste potřebovali pomoc) (tento můj přístup můžete kdykoli i zrušit).

Dešťové čidlo

je třeba používat v každém případě. Čidlo je celému systému nadřazené – je to jednoduchý mechanický spínač – v případě deště se nasáknou plstěné kroužky, které rozepnou kontakt spínače a v případě hezkého počasí kroužky vyschnou a spínač se opět sepne.

Impulzní vodoměr

Jednotky se softwarem Hydrawise mají obrovskou výhodu – disponují dvěmi senzorovými vstupy. Jeden se obsadí dešťovým čidlem a k druhému se může připojit impulzní vodoměr. Vypadá v podstatě jako klasický vodoměr, jen z něho „vede drátek“. Vodoměr každých 10 l sepne kontakt (vytvoří impulz). Software s těmito impulzy umí skvěle pracovat.

 • máte perfektní přehled, jestli fyzicky proběhla závlaha
 • kolik vody se během závlahy spotřebovalo a to celkově nebo na úrovni každé sekce
 • údaje o spotřebě jsou viditelné v aplikaci
 • pomocí nasbíraných údajů je jednotka schopná upozorňovat v aplikaci na chyby a ty mohou být okamžitě odstraněny – dříve, než vznikne nějaká další škoda.

Celý systém funguje i bez impulzního vodoměru, jen si nemůžete užívat popsaných výhod.

Výstrahy

Každá sebemeší událost se zaznamenává do aplikace (protokol událostí) – ve výsledku je perfektně vidět kdo a kdy například přenastavil čas závlahy apod. Kromě toho je možné si nastavit zasílání výstrah minimálně do aplikace (upozornění na mobil). Je možné dobře nastavit na jaké události bude jednotka upozorňovat. Může to být třeba událost – jednotka ztratila přístup k wifi nebo zkrat v elektromagnetickém sekčním ventilu… V případě namontování impulzního vodoměru je možné nastavit i výstrahy například o nadměrném průtoku sekce nebo průtoku pokud nebyla spuštěna žádná sekce. Typicky je vhodné využití když zahradník nebo nějaké zvíře poškodí například kapkovací závlahu, systém to po spuštění poškozené sekce pozná, ihned pošle upozornění a závada může být neprodleně odstraněna.

Licence

Celý systém funguje bez problémů zdarma na licenci „Home plan“. Můžete ho ale ještě vylepšit zakoupením licence „Enthusiast plan“ (tu je třeba zakoupit každý rok znovu).

Výhody provozu s licencí „Enthusiast plan“

Můžete vybírat z napojení na jakoukoliv meteostanici – zdarma jsou dostupné jen letištní a virtuální meteostanice.

Zaznamenaná historie událostí 365 dnů. Zdarma pouze 30 dnů.

Aktualizace předpovědí počasí vždy těsně před závlahou – zdarma si načte jednotka předpověd počasí jen 1x za den.

Výstrahy je možné posílat do aplikace i přes SMS na zvolené číslo. V provozu zdarma se výstrahy posílají pouze do aplikace.

Možnost ovládání od 5ti uživatelů v jednom účtu. Zdarma jen jeden uživatel v jednom účtu. Atp…

Mám zájem o inteligentní řízení závlahy.. Jak na to?

Kontaktujte mne, domluvíme se… Celým procesem Vás provedu, jsem k dispozici i po instalaci, nabízím i vzdálenou správu a veškerý servis…

Tak odložíte už zahradní hadici? 🙂

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *